Najczęściej zadawane pytania
Każda ze zgłaszających się po pomoc par jest unikatowa. Czynnikiem łączącym wiele par są powtarzające się pytania, które dotyczą przebiegu terapii, skuteczności czy ilości potrzebnych spotkań.Lista najczęściej zadawanych przez pary pytań:
1. Ilu potrzeba spotkań, żeby zażegnać kryzys?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Na długość trwania terapii, wpływ ma wiele czynników. Ważną rolę odgrywa motywacja, odpowiedź na pytanie z jakiego powodu chcę odbudować związek, co jest dla mnie ważne. Motywacja znacząco wpływa na poziom zaangażowania w relację czy na chęć wprowadzania zmian.2. Jak wyglądają, jaki mają przebieg spotkania ?
Pierwsze dwa, trzy spotkania są konsultacjami. Terapeuta potrzebuje ich, żeby poznać parę, ich dynamikę, trudności z którymi się zmagają. Dla pary jest to czas, na przedstawienie ze swojej perspektywy problemów z którymi każde z nich się boryka. Przebieg kolejnych spotkań jest indywidualnie dostosowywany do każdej pary.3. Jaka jest skuteczność terapii?
Skuteczność terapii zależna jest od wielu czynników tj. od gotowości pary do wprowadzenia zmian i udźwignięcia ich konsekwencji, od motywacji do działania, refleksyjności zachowań czy słów partnera. Regularność odbywanych spotkań i prawdomówność również mają wpływ na skuteczność terapii.Znaczącym czynnikiem jest także relacja terapeutyczna (pary z terapeutą), oparta na zaufaniu, szacunku czy obustronnym zaangażowaniu.
4. Czy wiele jest par z podobnymi problemami?
Odpowiedź na to pytanie, często stanowi dla par pewnego rodzaju ulgę, jeśli dowiadują się, że nie są jedyną parą, która ma takie trudności.Wiele, to znaczy ile? Liczba jest pojęciem względnym.
W gabinecie pojawiają się pary, których dotknął problem zdrady, zazdrości, braku komunikacji, odmiennego zdania na temat wychowywania dzieci, rozczarowania relacją itp. Patrząc na szereg trudności z którymi mierzą się osoby będące w związkach, można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że istnieją pary, których problemy są w pewnym sensie do siebie podobne.
5. Czy parom, które zgłaszały podobny problem do naszego, udało się pokonać kryzys?
Problem z którym zgłasza się para to nie wszystko, ważnym czynnikiem jest historia pary, ich dotychczasowa relacja. Wpływ na pokonanie kryzysu mają czynniki wpływające na skuteczność terapii i motywacja pary do zmiany.6. Czy na spotkaniach zawsze musimy pojawiać się razem?
Mając na uwadze, że problem dotyczy relacji, a relację tworzy para, więc może być trudno pracować tylko jednej osobie nad zmianą w relacji. Podczas spotkania para zawsze pojawia się razem.Paulina Dzitko